Míľniky
Žijeme dobu digitálnu. Celosvetová skúsenosť s pandémiou jednoznačne potvrdila, že spoločnosť je a bude na bezpečnú digitálnu infraštruktúru odkázaná. Bezpečnosť našej krajiny aj celej Únie sa bude odvíjať od našej schopnosti kvalitatívne ju posilňovať a chrániť pred kybernetickými hrozbami.
2013
Cieľom stratégie je podporiť spoľahlivý, bezpečný a otvorený kybernetický ekosystém.
2016
Prijatie Smernice o bezpečnosti NIS, ktorou sa stanovujú opatrenia s cieľom zlepšiť fungovanie vnútorného trhu. Transpozícia tejto smernice je v zákone č. 69/2018 Z. z. o kybernetickej bezpečnosti.
2017
Odolnosť, odrádzanie a obrana: budovanie silnej kybernetickej bezpečnosti pre EÚ
Spoločné oznámenie predložili Komisia a vysoká predstaviteľka Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Cieľom je pokračovať v budovaní odolnosti Únie voči kybernetickým útokom, v rozvíjaní schopností predchádzať útokom a zároveň na ne účinne reagovať.
- Posilňuje sa mandát Agentúry EÚ pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA).
- Vytvára sa celoúniový rámec certifikácie kybernetickej bezpečnosti s cieľom zvýšiť kybernetickú bezpečnosť produktov a služieb v digitálnom svete.
- Vzniká Koncepcia rýchlej a koordinovanej reakcie na kybernetické incidenty a krízy veľkého rozsahu,
- Stanovil sa strategický záujem Únie zabezpečiť si zachovanie a rozvíjanie základných technologických kapacít v kybernetickej bezpečnosti. Cieľom je zabezpečenie jednotného digitálneho trhu, ochrana kritických sietí a informačných systémov a zabezpečenie kľúčových služieb.
V oficiálnom dokumente EÚ sa zvažuje možnosť posilnenia kybernetickej bezpečnosti Únie vytvorením siete kompetenčných centier na čele s európskym centrom.
2017
Jedným zo silných odkazov Digitálneho samitu v Tallinne bolo, aby sa Únia do roku 2025 stala globálnym lídrom v oblasti kybernetickej bezpečnosti.
2018
Pilotná fáza pre vytvorenie siete kompetenčných centier v rámci programu Horizont 2020, kde štyri členské štáty spojili národné centrá do siete kompetencií.
2021
Nariadením Európskeho parlamentu a Rady EÚ 2021/887 sa zriaďuje Európske kompetenčné centrum. Cieľom iniciatívy je spolupracovať pri zvyšovaní bezpečnosti sietí a informačných systémov vrátane internetu a infraštruktúry zásadnej pre fungovanie spoločnosti, ako je doprava, zdravotníctvo, energetika, digitálna infraštruktúra, vodné hospodárstvo, finančný trh a bankové systémy.